Badania mykologiczne
Diagnostyka grzybicy skóry i paznokci

BADANIA MYKOLOGICZNE – WARSZAWA

Grzybica jest najczęstszym dermatologicznym schorzeniem skóry i paznokci. Badanie mykologiczne, jest wykonywane u osób, u których podejrzewa się występowanie grzybów w organizmie. Celem badania jest przeprowadzenie dokładnej diagnozy, tak aby rozpoznać konkretny rodzaj grzyba, który zaatakował organizm, ale także dobrać odpowiedni lek, który będzie najbardziej skuteczny w walce z grzybicą.

INFEKCJE GRZYBICZNE

Grzybica to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez mikroskopijne grzyby należące do około 200 znanych gatunków. Czynników sprzyjających rozwojowi grzybicy jest wiele. Idealne warunki do wzrostu grzyba stwarza ciepło, wilgoć i brak światła, dlatego rozwojowi grzybicy sprzyja zarówno niedostateczna, jak i nadmierna higiena osobista. Na infekcję jesteśmy narażeni przez korzystanie z miejsc publicznych, takich jak sauny, baseny czy kluby fitness. Objawami najczęściej są: swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i pękanie skóry.

BADANIE MYKOLOGICZNE - podstawowe narzędzie w diagnostyce infekcji grzybiczych

Grzybica nie jest chorobą, która przykuwa do łóżka, ale daje wiele nieprzyjemnych objawów i dyskomfort psychiczny. Choroba może atakować skórę gładką i owłosioną, paznokcie, błony śluzowe, a także narządy wewnętrzne. Najczęściej jednak organizmy te atakują skórę i paznokcie. Grzybicą paznokci łatwo się zarazić, a leczenie jest długotrwałe i trudne, dlatego badanie mykologiczne jest obowiązkowe, aby potwierdzić kliniczne rozpoznanie grzybicy paznokcia, ponieważ określenie patogenu ma znaczenie w wyborze odpowiednio dobranego i skutecznego leczenia.

Ze względu na swoje objawy grzybica paznokci często mylona może być z innymi patologiami paznokci i skóry stóp. Dlatego jeśli nie masz pewności, istotne jest wykonanie badania mykologicznego dostępnego w ofercie naszego gabinetu. W naszym gabinecie Las Palmas w Warszawie wykonujemy badania mykologiczne w przypadku podejrzenia chorób grzybiczych, dzięki którym jesteśmy w stanie precyzyjnie dopasować rodzaj terapii.

BADANIE MYKOLOGICZNE - WSKAZANIA

Rozpoznanie grzybów nie jest wcale prostą sprawą, bo objawy , zwłaszcza gdy grzyby atakują organy wewnętrzne, mogą sugerować zakażenie bakteriami lub wirusami. Pacjent uskarża się wtedy na ból głowy, sztywność karku , wysoką temperaturę a nawet zaburzenia świadomości. W przypadku grzybic powierzchniowych sprawa jest prostsza , bo symptomy występują na zaatakowanej części ciała i najczęściej jest to:

BADANIE MYKOLOGICZNE UJEMNE - co to znaczy?

Za prawidłowy wynik badania mykologicznego uznaje się brak grzybów chorobotwórczych w hodowli. Jeżeli jednak wynik badania był ujemny a obraz kliniczny sugeruje że pacjent ma grzybicy, to mimo nie stwierdzenia grzybów w hodowli , badanie mykologiczne powinno być powtórzone przynajmniej trzykrotnie.

Jesli wynik badania mykologicznego jest dodatni, oznacza to , że z pobranego od pacjenta materiału został wyhodowany patogen.

powrót na górę strony